باور به دستان بینا

چهارم ژانویه یا ۱۵ دی به عنوان روز جهانی بریل، رسم الخط جهانی نابینایان نام‌گذاری شده است

باور به دستان بینا

چهارم ژانویه یا ۱۵ دی به عنوان روز جهانی بریل، رسم الخط جهانی نابینایان نام‌گذاری شده است.

جمعیت جامعه‌ی روشندلان ایرانی به بیش از ۱۸۰ هزار نفر می‌رسد از این رو پرداختن به شیوه‌ی زندگی، نحوه‌ی ارتباطات، شغل و سایر رفتارهای اجتماعی آنان علاوه بر جذابیت می‌تواند منجر به نمود مشکلات آن‌ها و یافتن راه‌کار مناسب برای رفع آن‌ها شود. مشکلاتی که به نظر می‌رسد روشندلان می‌توانند از سد آن با دست‌های بینای خود عبور کنند. نبود دانش کافی، عدم شناخت از این نقصان، دست کم گرفتن توانایی این افراد از سوی جامعه را می‌توان جزو مهم‌ترین مشکلات پیش روی این جامعه چند صد هزار نفری دانست.

خط بریل، خطی است که توسط لوئی بریل در قرن نوزدهم میلادی ابداع شد. لوئی بریل در نوجوانی و طی یک حادثه بینایی خود را از دست داد و پس از آن تلاش بسیاری برای ایجاد رسم الخطی جدید جهت برقراری ارتباط بهتر، خواندن و نوشتن نمود که نتیجه‌ی آن در حال حاضر به عنوان پایه‌ی ارتباطی و سواد نابینایان در سراسر جهان شناخته می‌شود. به همین مناسبت و به پاس تلاش‌های ایشان هرساله ۴ ژانویه زادروز لویی بریل به عنوان روز بریل گرامی داشته می‌شود.

شرکت پرداخت نوین آرین، در راستای اهداف سازمانی و مسولیت اجتماعی خود، در سال جاری اقدام به استخدام چندین کارشناس نابینا و کم بینا نموده است. به مناسبت این روز با فریبا حسنی یکی از این کارشناسان به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

فریبا حسنی که اکنون به عنوان کارشناس مرکز تماس پرداخت نوین آرین مشغول به کار شده، فارغ التحصیل رشته‌ی حقوق است و سابقه‌ی بیش از نه سال همکاری با دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان کارشناس مرکز تماس را دارد. او در ابتدای این گفت‌وگوی کوتاه پیرامون انتخاب پرداخت نوین آرین به عنوان محل کاری خود گفت: یکی از معیارها برای اشتغال در این شرکت، حضور سایر روشندلان بوده و با توجه به ارزش‌گذاری پرداخت نوین به جامعه‌ی نابینایان ترغیب به پذیرفتن این شغل شده است. وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشترین امورات کاری با استفاده سیستم‌های کامپیوتری و دستیار صوتی انجام می‌پذیرد و همچنین پس از مدت کوتاهی اکثر شماره‌ها و درخواست‌های مطرح شده از سوی مشتریان و کاربران را با توجه به تکرار زیاد به خاطر می‌سپارد”.

حسنی در ادامه از میزان افزایش رضایت شغلی خود با حضور در مجموعه‌ی پرداخت نوین آرین این چنین گفت: ساعات کاری، تماس‌های متمرکز و حضور در محیط کاری حرفه‌ای در کنار مجموعه‌ای که به نابینایان اعتماد کرده و توانایی آن‌ها را باور دارد، توانسته با توجه به شرایط سخت اجتماعی پس از همه گیری کرونا، توان و انرژی مضاعفی برای ادامه کار به بنده بدهد. از این رو مشتاقانه در محل کار حاضر می‌شوم".

مجموعه‌ی پرداخت نوین آرین این روزها مفتخر به حضور روشندلان در فضای کاری خود است و امید دارد که سایر بخش‌های خصوصی و دولتی توانمندی این بخش عظیم از جامعه را باور نمایند و بستر لازم جهت استخدام و ایجاد فرصت شغلی مناسب برای آنان را فراهم سازند. ما این روز را گرامی می‌داریم و برای روشندلان روزگاری پر از امید آرزو می‌کنم.


تاریخ انتشار
1399-10-17